niedziela, 27 października 2013

Coaching a nauczanie, doradztwo, mentoring, terapia

Coaching jest jednym ze sposobów na rozwój osobisty. Inne formy rozwoju to: nauczanie, doradztwo, mentoring, terapia. Zdarza się często, że niektórzy mylą, coaching na przykład z psychologią, czy doradzaniem. Wspomniane formy rozwoju mają wspólne cechy (na przykład cel rozwoju), jednakże różnią się między sobą znacząco. Wymienię poniżej kilka kwestii, aby pokazać niektóre różnice. 

Nauczanie - już uczymy się od maleńkości, od dzieciństwa, w szkole, na studiach podczas wykładów. Tutaj role są jasno określone: jest nauczyciel i uczeń. Jest to jednak nauczanie bardzo ogólne, które pomaga przystosować do funkcjonowania w rzeczywistości.
NAUCZANIE 
W coachingu są dwie role, coacha i osoby coachowanej, ale odbywa się to zasadach relacji partnerskiej, nie uczeń, a nauczyciel.


Doradztwo - polega na zbieraniu danych, a później na udzielaniu rad, istnieje w tej relacji ekspert. Typowy przykład z dzisiejszego świata: doradca finansowy. Doradca dopytuje o nasze przychody, wydatki, preferencje dotyczące mieszkania i ostatecznie doradza co jest korzystniejsze w naszej sytuacji.
DORADZTWO


W coachingu - relacja jest partnerska i w dodatku, coach nie musi wiedzieć wiele, nie daje rady, sugestii. 

Kolejnie opiszę mentoring. Niestety często w firmach jest on używany w kombinacji z coachingiem. Różnica jest zasadnicza. Mentor pokazuje jak konkretne zadane zrobić w konkretnym miejscu, konkretnej sytuacji - na przykład w pracy (np.obsługa systemu, maszyny, jak wnioskować o urlop itp.). Osoba zwana Mentorem wprowadza nowe osoby do pracy gdyż zna realia tego miejsca pracy, wie jakie są pisane bądź niepisane zasady, jakie narzędzia są używane itp. To wszystko Mentor stara się przekazać w odpowiednim tempie i w odpowiedniej ilości informacji nowej osobie. Mentor także przekazuje dobre praktyki, aby nowy pracownik był jak najbardziej produktywny i jak najlepiej się dopasował do organizacji, nowego miejsca. w porównaniu do nauczania, jest to proces bardziej specyficzny, odnoszący się do konkretnego miejsca, sytuacji.
MENTORING
W coachingu - coach nie zna odpowiedzi, nie pokazuje jak co ma osoba zrobić. Pomaga jednak się wygenerować pomysły przy pomocy rozmowy i swoich narzędzi. Pomysły pochodzą od klienta, osoby coachowanej, które ujawniają się podczas wspólnej pracy z coachem (w trakcie sesji, bądź pomiędzy sesjami).

Terapia, psychoterapia - ten sposób rozwoju bazuje na rozwiązywaniu problemów z przeszłości. Na przykład co wpłynęło w przeszłości na to, że teraz mam lęk przed czymś. Czyli cały proces skupia się na przeszłości, aby rozwiązać problem teraźniejszy. Terapeuta bierze odpowiedzialność za wyniki, rezultaty procesu. Terapeuta interpretuje sytuacje, a Coach nie bierze odpowiedzialności i nie powinien interpretować słów, zachowań osoby, ponieważ każdy jest liderem swojego życia. Są tu ważne dwa słowa kluczowe: problem i przeszłość.
PSYCHOTERAPIA
W coachingu - skupiamy się na marzeniach, celach, wartościach i odnosimy się do przyszłości.

Coaching w 100% polega na wykorzystaniu potencjału osoby, która jest coachowana, jest tak zwanym Klientem. Coach nie mówi jak coś zrobić, ponieważ każdy jest Liderem swojego życia, sam podejmuje decyzje i za nie odpowiada. Nawet jeśli w mojej sytuacji rozwiązanie prawie podobnego problemu było sukcesem,  nie ma gwarancji na to, że w Twoim przypadku zadziała - jesteś innym człowiekiem, inne masz otoczenie, warunki.
Coach wierzy, kieruje się intencją pomocy drugiej osobie, nie wie jak, ale ma doświadczenie, umiejętności, uczestniczył w  szkoleniach, poświęca czas, abyś Ty, jako Lider życia, znalazł co jest dla Ciebie w Twoim życiu najlepsze, aby ostatecznie żyć w pełni w zgodzie z sobą i czuł się spełniony. 



Każda z wymienionych form rozwoju, pomaga człowiekowi zrobić krok do przodu !







4 komentarze:

  1. Faktem bezwzględnym jest, że coaching często mylony jest z doradztwem czy konsultingiem.Faktem jest też to, że zazwyczaj w obu przypadkach jest jakiś cel do zrealizowania. Inne są natomiast środki do jego osiągnięcia. Coach nie doradza, nie podsuwa gotowych rozwiązań, nie przekazuje żadnej wiedzy, nie demonstruje żadnych umiejętności. Wspiera natomiast klienta w realizacji jego agendy.Dlaczego? Ma to dać klientowi poczucie, że to właśnie on zna rozwiązanie problemu. W przeciwnym wypadku mogłoby to zakłócić pewność siebie klienta. Ważne w coachingu jest jeszcze to, że najważniejsze zmiany zachodzą pomiędzy sesjami. Mają temu służyć wyzwania i zadania domowe. Bowiem coaching to proces ciągły.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy terapią, psychoterpią i coachingiem to mam pewne wątpliwości. Owszem zgadzam się z tym co napisałaś. Nie bardzo jednak rozumiem jak można pominąć przeszłość. Dajmy na to przykład. Klient walczy z lękiem przed wystąpieniami publicznymi, działa - wstąpił do klubu mówców. Rozumiem, że w tej sytuacji coach nie pyta dlaczego klient jest nieśmiały, dlaczego paraliżują go spojrzenia innych ludzi tylko wspiera klienta w zwalczaniu lęku, tak ?:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Żaneto! Coach pyta o przeszłość, ale nie zagłębia się w niej tak bardzo jak Terapeuta. Pyta on o kilka kwestii, by klient miał większy obraz jak to wygląda na przestrzeni czasu. Wspólnie np. mogą później zrobić burzę mózgów i wywnioskować coś, jakie działania pomagały, jakie nie. Wszystko, aby m.in. poszerzyć perspektywę Klienta, czyli osoby coachowanej. Jednakże Coach nie będzie podczas całej sesji analizował, co mogło wpływać na to, że lęk się pojawia, jakie zdarzenia w przeszłości. Coach nie będzie interpretował tego. Nie stoi nic na przeszkodzie jeśli Klient sam wpadnie na jakieś ważne dla siebie pomysły, refleksje związane z przeszłością. Mam nadzieję, że pomogłam. Jeśli nie jestem otwarta.

      Usuń
  3. Żanetko, możesz przeczytać także ten artykuł: http://swiatcoachingu.pl/using-joomla/extensions/components/113-slider/slider-news/352-coaching-w-polsce-a-coaching-we-francji-rozmawiamy-z-jolanta-demirian
    Tam jest napisane o coachingu kariery, a psychologu :Jednak, psycholog kliniczny nie zajmuje się bezpośrednio kwestiami związanymi z karierą zawodową, tak jak ma to miejsce w przypadku coachingu. Jeśli chodzi o sferę zawodową, psycholog często nie dysponuje wystarczającymi narzędziami, które pozwoliłyby osobie świadomie i skutecznie pokierować własną karierą. Bierze się to też z zasadniczej różnicy między coachingiem a terapią. Coaching zajmuje się teraźniejszością i przyszłością klienta, gdy tymczasem terapia stara się przede wszystkim zgłębić jego przeszłość."

    OdpowiedzUsuń